diy cnc köpük kesici

- Nov 27, 2019-

Bir CNC ılık tel kesici, köpükten uçaklar inşa ederken mükemmel bir cihazdır. Herhangi bir aerofoil formunu bir CAD tasarımından olması gerektiği gibi kesmesini sağlar. Düzgün yapılandırılmış bir sistem size çok fazla emek kazandırabilir ve kolay bir son verebilir.


Gadget'ın iki kule arasında uzanan bir Nichrome kablosu var. Kordon, içinden çağdaş geçerek ısıtılır ve azaltma şeklini belirlemek için kuleler birbirine göre hareket eder. Kesilecek ikinci CAD tasarımı G-koduna dönüştürülür ve cihaza beslenir; bu da 4 nötr eksende hareket ederek konik kanatlar gibi karmaşık konturlar oluşturur.


Her eksenin hareketi, temiz çubuklardaki lineer rulmanlar ile birlikte herhangi bir yolla veya sayısız ebattaki çekmece kızaklarının kullanılmasıyla başarılabilir. Her eksen bir adım motoru vasıtasıyla bir Leadscrew ile itilir, bir GT2 kayışı ve kasnak cihazın boyutlarına dayanarak da kullanılabilir. İçerdiği dilimleme kuvvetleri minimumdur ve yapının en etkili olması, kuleler arasında gerilmiş sicimin gerginliği ile yüzleşebilecek kadar esnek olması gerekir.


Bu, her iki taraftaki benzersiz şekilleri aynı anda azaltabilen gerçek bir 4 eksenli makinedir, o zaman sorun aynı anda dört yansız ekseni manipüle etmenin bir yolu olacaktır. Birçok öğretici, 3-boyutlu yazıcılar gibi üç-eksenli makinelerde birebir uyuşur, ancak zahmetsizce kullanılabilir parçaların ve açık tedarik yazılım programının kullanımı 4-eksenli bir sistem inşa etmek için yeterli dokümantasyon görünmüyor. Arduino ve Grbl kullanımıyla karşılaştırılabilir girişimleri tamamlamış ve kişisel olarak CNC sıcak tel kesiciyi yapmaya kararlı birkaç kişiyi keşfettik.