Sıcak tel cnc köpük kesici

- Dec 11, 2019-

Bir başlangıç köpük kesicisi, stiren köpüğü ve benzer malzemeleri kesmek için bir araç olabilir. Cihaz, genellikle nikel alaşımı veya krom çeliğinden imal edilmiş sıska, gergin bir metal telden ya da elektriksel fenomen yoluyla yaklaşık iki yüz ° C'ye (390 ° F) ısıtılan, istenen bir formda önceden oluşturulmuş daha kalın bir telden oluşur. Tel kesilecek kumaşa sahip olduğundan, telden gelen sıcaklık kumaşı temastan hemen önce buharlaştırır.

Kesimin derinliği sadece tel uzunluğu ile sınırlıdır. eğer varsa, kesim boyutu boğazla sınırlıdır.

Kullanılan tel çeşitleri :

Önceden biçimlendirilmiş, elle veya pense ile.

Gergin, yaylı bir çerçeve ile sıkıca komut verin ya da (eşit olarak) bir yay ile sıkın. birçoğu, nikel alaşımlı tel üzerinde tek telli krom çelik tel için tercih edilen bir şekli göstermektedir, çapları sıfıra gerilmiş kesiciler için sıfır.008 inç (0.20 mm) ila sıfır.020 inç (0.51 mm) arasındadır. balıkçılık için kullanılan cihaz telleri ve lider tel, pronto erişilebilir ve ucuz bir şekilde ölçmektedir. iş kesme aletleri genellikle kesme sıcaklıklarında uzun süre dayanmasını sağlayan yüksek dayanımlı bir alaşım olan Rene kırk tane nikel bazlı alaşım tel kullanır.

Başlangıç kesimine uygun köpükler :

Tüm ısıyla eriyebilen dilate köpükler. bu, nispeten düşük bir sıcaklıkta yumuşayan malzemeleri ifade eder:


Genişletilmiş stiren (genişlemiş beyaz topların blokları).

Ekstrüde stiren (mavi, yeşil, gri, pembe veya mor şık plakalarda, üreticiyi hesaba katarak).

Polimetakrilimid yoğunluklu sert köpük (Rohacell), görkemli mekanik özellikleri ancak çok pahalı.

Esnek koruyucu plastik köpükler, darbelere karşı koruma için ideal.

Polietilen köpükler, çok yönlü ve yırtılmaya karşı dayanıklı.

Patlama risklerini azaltmak için çok yönlü yakıt depolarında kullanılan köpükler gibi özel malzemeler.

Önceden şekillendirilmiş tel

Önceden biçimlendirilmiş bir tel bir tutamağa bağlanır. Operatör serbest biçimli şekilleri kesmek için teli köpük içinden el ile yönlendirir.


Gerilmiş tel

El

Sapa kısa gerilmiş bir tel bağlanır. Operatör serbest biçimli şekilleri kesmek için teli köpük içinden el ile yönlendirir.


Basit manuel masa

Sıcak tel köpük kesme masaları dikey veya yatay bir tel kullanacaktır, bazen kılavuz olarak veya köpüklü iş parçasını sabitlemek için kullanılan yatay bir masa ile.


Dikey telli bir masa, temelde hobiciler tarafından harfler gibi küçük ve sofistike şekilleri kesmek için kullanılır. yalnızca prizmatik üyeler genellikle bu tür masalarda kesilir.


Yatay teller içeren tablolar, inşaat ve ambalajlamada ağırlıklı olarak kullanılır. Kesme teli, masanın her iki tarafındaki izlere bağlanır ve yukarı ve aşağı dokunmasını sağlar ve kesiklikle kesin kesimler oluşturur. Bu masa çeşidi ayrıca açısal kesimler de yapabilir.


Şablon kılavuzlu manuel tabla

Bir köpük bloğun her iki tarafına yerleştirilmiş şablonların kullanıldığı, gergin bir sıcak teli prizmatik veya konik bir form oluşturmak için yönlendiren yatay telli manuel masa. Bir yay veya sert bir çerçeveye bağlı yaylar ile gerilmiş olan son tel, genellikle köpüğün içinden el ile veya son telin her bir ucunu bir ağırlığa bağlayan bir sicim ve makine mekanizması ile itilir. Bu teknik, model uçak kanatları için köpük göbek tedarik etmek üzere hobiler tarafından yaygın olarak kullanılmaktadır.


Şablon kılavuzlu kesici doğruluğu, köpürtücüyü sabitleme ve yeni kabloyu şablonlar üzerinde yönlendirmede operatör yeteneğine son derece saplantılıdır. Doğruluk, ek olarak, şablonların ölçtüğü ve kordonların doğru bir şekilde değerlendirilmesi ve ele alınması şeklindeki şablonların kesinliği ile doludur.


Dilimleyiciyi itin

Dikey veya yatay çerçeveye yakın, eşit aralıklarla yerleştirilmiş paralel gerilmiş kesme telleri içeren bir grup içerir. büyük kare blok ölçülerindeki bloklar, merdaneler veya yerçekimi ile çerçeve içinden itti, bu yüzden bunları inşaat işlerinde genel kullanım için "boncuk levhalar" olarak satılan kare ölçüler halinde dilimler halinde dilimleyin. operatör tarafından isteniyorsa. Telleri tutan çerçeve genellikle harcanabilir ve veya ayarlanabilir bir ünitedir, bu nedenle boşluklar sıklıkla değiştirilir.


Bu, her boyut için yüksek fiyatlı kalıpların fiyatı olmasa da, levha kalınlıklarının ve boyutlarının yayılmasını sağlar, çünkü alışılmış "blok biçiminde" oluşturulan blok ölçüsü, alışılmış boyuttaki blokları (sıfır gibi) ortaya çıkaran makinelerdir. .5 x bir xa m). Büyük blokların standart uzunluğundan daha kısa plaka tedarik etmek için, blok kare dilimlemeden önce sadece belirtilen uzunluğa önceden kesilir. Bu teknik, inşaatta kullanılan EPS (Strafor / Strafor) tabakalarının oluşturulmasında yaygın bir yöntem olabilir.


Sayısal olarak kontrol edilen bilgisayar

Bilgisayar nümerik kontrollü (CNC) bir köpük bloğunun her iki tarafındaki aşamaları, prizmatik veya konik bir form oluşturmak için gerilmiş bir sıcak teli yönlendirir. bu dört serbestlik dereceli bir CNC sistemi olabilir (köpük bloğunun her iki tarafında her X ve Y) [alıntı gerekli].


Doğruluk, step motorların kesinliği, tahrik sistemlerinin boşluğu ve gerilmiş teli tutan uç vericileri destekleyen yarışların sertliği ile doludur.


Bazı CNC başlangıç kesiciler, uzatılmış veya önceden biçimlendirilmiş tel ile kullanılabilecek şekillendirici ekleri sağlar. şekillendirici ataşmanlar spiral şekillerin kesilmesine izin verir ve kare ölçüler genellikle ekimciler ve yol korkulukları ve Newels gibi dekoratif ve yapısal şeyler için somut formlar üretmez.